Instalacja odgromowa – dobra inwestycja w bezpieczeństwo

Data wpisu: 21.12.2017
Zdjęcie główne #930 - Instalacja odgromowa – dobra inwestycja w bezpieczeństwo

Ostatnie lata dobitnie udowodniły nam, że natura potrafi być wyjątkowo niszczycielska. Polskę regularnie nawiedzały potężne nawałnice, a szkody wyrządzał nie tylko huraganowy wiatr, ale też silne wyładowania atmosferyczne. Kiedyś jedyną „ochroną” przed burzą było palenie gromnicy. Dziś na szczęście mamy znacznie skuteczniejsze rozwiązania. Każdy inwestor powinien przynajmniej rozważyć zainwestowanie w instalacją odgromową.

Czym jest instalacja odgromowa?

Jest to instalacja elektryczna, której zadaniem jest ochrona budynku przed skutkami silnych wyładowań atmosferycznych, w tym uderzenia pioruna. W momencie, gdy piorun „trafi” w budynek, prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna odprowadzić ogromną energię do gruntu. Zapobiegnie to powstaniu pożaru, zniszczeniu poszycia dachowego czy całej instalacji elektrycznej wraz z podłączonymi do niej urządzeniami.

Elementem instalacji odgromowej jest nie tylko tzw. piorunochron, ale też zabezpieczenia przepięciowe, które umieszcza się w skrzynkach rozdzielczych lub tablicach bezpiecznikowych. Takie zabezpieczenia potocznie nazywa się bezpiecznikami burzowymi.

Kto powinien, a kto musi?

Zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi, obowiązek wykonania instalacji odgromowej ciąży na właścicielach obiektów produkcyjnych i magazynowych niezagrożonych wybuchem, na zarządcach budynków wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, obiektów zagrożonych pożarem, wybuchem gazów, par cieczy, mieszanek pyłów czy materiałów wybuchowych. Instalacja musi także chronić dźwigi, wolnostojące kominy i obiekty sportowe.

Na liście nie ma budynków jednorodzinnych, jednak rozsądek podpowiada, aby mimo wszystko zainwestować w instalację odgromową. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów stojących pośrodku niczego, sąsiadujących z wysokimi drzewami czy słupami energetycznymi.

Komu zlecić wykonanie instalacji odgromowej?

Bezwzględnie wykwalifikowanej firmie elektrycznej! Na różnych portalach można spotkać się z „poradami” sugerującymi, że instalację mogą wykonać dekarze czy murarze, co jest bzdurą i nigdy nie należy się na to godzić.

Instalacja przede wszystkim musi zostać prawidłowo zaprojektowana, a następnie wykonana i sprawdzona pod kątem skuteczności działania. Niezbędne jest więc wykonanie pomiarów przez doświadczonych elektryków z uprawnieniami, którzy dysponują odpowiednim sprzętem.

Wykonanie instalacji odgromowej, choć nie jest obowiązkowe w przypadku typowych budynków jednorodzinnych, powinno być oczywistym elementem inwestycji. Taka instalacja może się przydać w najmniej spodziewanym momencie i uchronić właściciela przed utratą dorobku życia.

Autor wpisu: Soluma Electric, Mateusz Kamiński